CUMHURİYET BAŞSAVCISI
MURAT İRCAL

SİVAS ADLİYESİ

DİĞER İŞLEMLER

SİVAS HAVA DURUMU

SIVAS

Baasın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
SİVAS CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
BASIN SÖZCÜLÜGÜ ve MEDYA İLETİŞİM BÜROSU

 

Sayı      : 18                                                                                                                                                  04/08/2016

BASIN AÇIKLAMASI;

  Malumunuz olduğu üzere milletimiz maalesef 15/07/2016 gecesi haince ve alçakça bir saldırıya uğramıştır. Bu hain girişim Devletimiz ve Milletimizin can siperane işbirliği sayesinde başarısızlığa uğratılmış olmakla birlikte yüzlerce insanımız şehit olmuş, bir o kadar da insanımız yaralanmıştır. Bu saldırının başarıya ulaşması halinde milletin uğrayabileceği zararları ve felaketleri tahmin etmek bile mümkün değildir. Allah CC korusun, eğer bu saldırı başarıya ulaşmış olsa idi vatanımızın bir Suriye bir Irak örneğinde olduğu gibi bir iç savaşa sürüklenebileceğini ön görmek deyim yerindeyse çok iyimser bir tahmin olacaktır.

Neyse ki şükürler olsun Cenab-ı Hak bu Devleti ve Milleti böyle bir belanın sınırından çekip almıştır. Ancak tehlikenin henüz geçtiğini söylemek için vakit çok erkendir. Bu hain yapı maaesef Devletin her kurumunda örgütlenmesini büyük ölçüde tamamlamış ve istihbarat örgütlerine dudak ısırtacak kadar da gizliliğe önem vermiştir.

Yaşanan bu darbe girişimi sonrasında da doğal olarak Devletimiz kendini  ve sorumlu olduğu milletini korumak ve kollamak için üzerine düşen vazifeleri yapmaya başlamıştır.

 Bu kapsamda Yargı Camiası olarak da bizler suç ve suçluları bulmak ve hain örgütün Devlet içine sızan elamanlarını tespit etmek için soruşturmaları yürütmekteyiz. Ancak bir bukalemun gibi renk değiştirme yeteneğine sahip her kılığa giren ve bir çok yüze sahip bu elamanları bulup çıkarmak kolay değildir. Zaman, emek, fedakarlık ile birlikte vatanını milletini seven herkesin de yardım ve desteğini gerektirmektedir.

Bu kapsamda herkesin bildiğini bildirmesi her türlü desteğini göstermesi lazımdır.

Öncelikle şu hususun bilinmesi gerekir ki bu Devlet bizimdir, ben biliyorum ki çoğumuzun gideceği bir yer sığınacağı bir Devlette yoktur. Bu nedenle öncelikle eğer vatandaşlarımızdan bu yapı içinde herhangi bir şekilde herhangi bir zamanda bir bağlantı ve irtibat oldu ise Devletimize güvenerek açık yüreklilikle bunu belirtmelerini diliyorum.Bu bir istiklal ve kurtuluş mücadelesidir.

Şu husus özellikle bilinmelidir ki Devletin bir hafızası vardır, Devletin bir istihbarat teşkilatı vardır, Devletin güvenlik güçleri vardır, er geç de olsa herşeyin ortaya çıkarılacağı muhakkaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi "Bir dönem biz bunları böyle bilmiyorduk, Allah bizleri affetsin" sözleri sizlere ve hepinize yol gösterici olmalıdır. Değişik vesileler ile bu yapı içinde bulunuldu ise veya bu yapıya  dahil olanlar biliniyor ise ve bu hususları açık yüreklilikle bildirililerek Devletin adaletine sığınılır ise inanın bu yüce millet ve onun emrindeki Yargı sizleri mağdur etmeyecek ve herkese gerekli kolaylık ve yasal bağışlanma yollarını açacaktır.

Ama yapılan soruşturmalar sonucunda ulaşılan bir takım bilgiler olur ise ve artık bu sonuçtan sonra söyleyecek herhangi bir sözün kalmadığı kanaatindeyim. Çünkü bu Millet 3-4 yıldır 17-25 Aralık sürecini, Mit Tırları olayını ve son olarak da 15 Temmuz gerçeğini yaşamıştır. Tüm bu yaşananlardan  sonra artık kendini ve bildiklerini saklama yoluna gidenlerin ise iyi niyetli olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. 

Şu husus da bilinmelidir ki yağmur gibi itiraflar, yağmur gibi ihbarlar gelmektedir. Hepsi titizlikle incelenmekte ve değerlendirilmektedir.

 

 Bilindiği üzere Türk Ceza Yasamızın etkin pişmanlık hükümlerini düzenleyen 221. Maddesi özetle "Herhangi bir örgütün ortaya çıkmasını, üyelerinin faaliyetini ve benzeri bilgileri vererek Devlete ve Yargıya yardımcı olanların cezasında CEZASIZLIK halini öngörmektedir." özellikle bu maddeden yararlanma hususunun öncelikle düşünülmesi gerekir.

Bu şekilde Devletini ve Milletini seven, Vatanına sahip çıkan ve etkin pişmanlık taşıyan herkesi bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılığımıza yardıma çağırıyor ve tüm vatandaşlara kolaylıklar diliyorum. 

Allah (C.C) bu devlet ve milletin ve hepimizin yar ve yardımcısı olsun. 

Kamuoyuna saygı ile arz  olunur.

SİVAS CUMHURİYET BAŞSAVCISI

MURAT İRCAL              RESMİ KURUMLAR

ZİYARETÇİ DURUMUSivas Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 17.11.2018] - Sivas Adliyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü - Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.