CUMHURİYET BAŞSAVCISI
MURAT İRCAL

SİVAS ADLİYESİ

DİĞER İŞLEMLER

SİVAS HAVA DURUMU

SIVAS

Sivas Cumhuriyet Başsavcımız Murat İrcal Basın Mensuplarıyla Biraraya Geldi

SİVAS CUMHURİYET BAŞSAVCIMIZ MURAT İRCAL
BASIN MENSUPLARIYLA BİRARAYA GELDİ

 

Sivas Cumhuriyet Başsavcımız Murat İRCAL, Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmalar kapsamında bugüne kadar 593 kişi hakkında işlem yapıldığını, bu kişilerden 271 kişi hakkında tutuklama kararı verildiğini ve 177 kişi hakkında da adli kontrol kararı verildiğini ifade etti.

Basın mensuplarıyla biraraya gelen Sivas Cumhuriyet Başsavcımız Murat İRCAL yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, 15 Temmuz tarihinde yaşadığımız hain ve alçak saldırı sonrası Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturmalar kapsamında Sivas’ta bu güne dek; 593 kişi hakkında işlem yapılmıştır. İşlemleri tamamlanan bu kişilerden 271 kişi hakkında Silahlı Terör örgütü FETÖ'ye üye olmak, anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek suçlarından haklarında tutuklama kararı verilmiş, 177 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir.

Gözaltına alınan kişilerden 58'i serbest bırakılmış, halen gözaltında bulunan 27 kişi için ise işlemler devam etmektedir. Halen Yakalamalı olarak aranan kişi sayısı ise 22'dir.

Ancak maalesef bazı basın ve yayın organları ile sosyal medya hesapları üzerinden kamu oyunda bazı bilinen FETÖ üyesi şahıslar hakkında işlem yapılmadığı, bunların korunduğu şeklinde aslı astarı olmayan kasıtlı yayın, yorum ve paylaşımlar yapıldığı görülmektedir.

Öncelikle bilinmelidir ki bu devlet başta FETÖ örgütü olmak üzere Milli güvenliğimize karşı tehdit oluşturan tüm örgütlere karşı etkin bir mücadele kararı almıştır. Artık bu yoldan dönüş yoktur ve bu mücadele tüm bu örgüt mensupları bulunup hak ettikleri cezayı alıncaya kadar da devam edecektir. Ancak şu husus bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaşadığı tüm bu alçakça, haince ve hiç bir kural tanımaz saldırılara rağmen hukuka ve insan haklarına saygılı delillerle hareket eden, kin ve düşmanlıkla asla işlem yapmayan, siyasi ve politik hiç bir baskı altına girmeyen ve sadece milletin emrinde olan bir yargı teşkilatına sahiptir.

Belli yerlere bağlı olan ve oradan aldığı emir ve talimatlarla hareket eden yargı mensuplarını bünyesinden hızlı bir şekilde tasfiye etmesi de bu olgunun en büyük delilidir. 15 Temmuz sürecinden sonra  ihraç edilen yargı mensuplarının sayısı yaklaşık 4500 hakim ve savcıyı kapsamaktadır ve hiç de küçümsenmeyecek bir rakamdır. Zira bu sayı maalesef yargı teşkilatımızın neredeyse üçte birine tekabül etmektedir ve oranlamaya vurulursa hiç bir kamu kurum ve kuruluşunda bu denli büyük oranda bir  faaliyet yaşanmamıştır.

Algı operasyonlarına imza atmakta oldukça mahir olduğunu bir çok kez gösteren bu hain örgüt gelinen  bu noktada artık mensuplarına umut pompalamakta ve soruşturmalarda haklı haksız ne kadar çok kişiyi soruşturmalara dahil ettirebilme, yapılan işlemleri itibarsızlaştırma ve kamuoyu vicdanında haksız duruma düşürme hesabındadır. Çünkü artık örgüt mensupları yaptıkları itiraflarla bağlı oldukları üst akılı yalancı ve sahtekar bir konuma sokmuştur. Tek bir çıkış yolu  yelpazeyi genişleterek kendileri ile ilgili olmayan masum vatandaşları da soruşturmalara dahil ettirerek yürüyen soruşturmaları bu şekilde itibarsızlaştırma yolunu tutmuşlar, bunu yaparken de ilgili ilgisiz herkesi FÖTÖ'cü ilan etmeye başlamışlardır.

"İşte şu kişi neden dışarıda neden serbest kaldı,  şu kişi hakkında neden hala işlem yapılmadı" şeklinde algı operasyonları yapılmakta ve maalesef buna da bazı kişi ve kuruluşları da alet etmektedirler.

Öncede belirtiğimiz üzere Türkiye Cumhuriyeti Yargı teşkilatı sadece ve sadece milletin emrindedir ve sadece de milletine hesap vermekle yükümlüdür. Delillerle işlem yapar, kin ve garaz ile hareket etmez. Elinde bilgisi ve belgesi olanın müracaat edeceği tek yer Cumhuriyet Savcılıklarıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden isimsiz imzasız yorum ve haberlerle iş ve işlem yapılmasını beklemek beyhude bir bekleyiştir. Bu asil milletin evlatları 15 temmuz gecesi üzerine gelen tonlarca ağırlıktaki tankların altına vücutlarını siper etmiş, yağmur gibi yağan kurşunların önüne kendilerini atmışlardır. Şimdi ise gelinen noktada bu milletin ferdi iddasında olan herkesten beklenen gelip bildiğini anlatması varsa elinde bir bilgi, belge ve delili altına imzasını da atarak Türk yargısına yardımcı olması gerekmektedir. Bana bir sıkıntı olmasın ben hiç bir şeye bulaşmayım diyerek ama isimsiz imzasız delilsiz ihbarlarla veya sosyal medya üzerinden yürütülen soruşturmaları kötüleyen yorum ve haberler bu örgütün yürüttüğü algı operasyonlarına hizmet etmekten öteye geçememektedir ve 15 Temmuz şehitlerimize ihanet olduğu değerlendirilmektedir” şeklinde açıklamada bulundu.

 

BAŞSAVCI MURAT İRCAL, BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI

 

Basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başsavcı Murat İRCAL, FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonların hız kesmeden devam ettiğini, dava dosyalarının hazırlanarak en kısa süre içerisinde yargılamalara başlanacağını ifade etti.

Başsavcı İRCAL, ayrıca FETÖ terör örgütünün adını kullanmak suretiyle dolandırıcılık yapmak isteyenlerle ilgili son zamanlarda çok sayıda ihbarında olduğunu ifade ederek, bu konuda vatandaşların daha dikkatli olmalarını ve bu tür dolandırıcılara itibar etmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

 RESMİ KURUMLAR

ZİYARETÇİ DURUMUSivas Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 17.11.2018] - Sivas Adliyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü - Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.