CUMHURİYET BAŞSAVCISI
MURAT İRCAL

SİVAS ADLİYESİ

DİĞER İŞLEMLER

SİVAS HAVA DURUMU

SIVAS

Uzlaşmada Edimler Yüzleri Güldürdü

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu'nun 2017/953 sayılı uzlaştırma dosyasında müşteki M.E. ve sanık M.K. arasında yapılan uzlaştırma çalışmaları sırasında müşteki, şüpheli ile uzlaşmak karşılığında;

  * Sivas Sosyal Hizmet Merkezinde Sosyal Çalışmacı tarafından danışmanlık hizmeti verilen ve ekonomik olarak durumu kötü olan bir ailenin yaşadığı evin ortamının kötü olması nedeniyle kendisine temin edilen "eşyaların taşınması, yerleştirilmesi ve taşıma ücretinin şüpheli tarafından ödenmesi"

  * Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından danışmanlık hizmeti verilen "yeni evlenen çifte şüpheli tarafından 600,00.-TL'lik çeyiz yardımı" yapılması,

  * İsim listeleri dosyada mevcut "ihtiyaç sahibi öğrencilere şüpheli tarafından 1.000,00.-TL tek seferlik eşit şekilde paylaşılmak üzere burs" verilmesi, 

  * Ekonomik durumları iyi olmaması nedeniyle "kira ödeyemeyen ve evden çıkartılacak olan bir aileye şüpheli tarafından 500,00.-TL kira yardımı" yapılması,

Taleplerinde bulunmuş olup söz konusu talepler sanık M.K. tarafından karşılanarak taraflar arasında uzlaştırma sağlanmıştır.
Sivas Sosyal Hizmet Merkezinde Sosyal Çalışmacı olarak görev yapan Uzlaştırmacı Derya ÖKSÜM tarafından yapılan söz konusu uzlaştırma işleminde; tarafların uzlaştırılmış olması nedeniyle taraflar arası barışa, adli yönden iş yükünün azaltılmasına ve sonuçlanan edimlerle sosyal çevrede bir takım zorluklarla karşı karşıya kalan bireylere çeşitli şekillerde yardımcı olunmasında öne çıkan uzlaştırma kurumu her geçen gün daha önemli bir misyonla hizmetlerine devam etmektedir.


Zira uzlaşma kurumuna yönlendirilen dosyalarda mağdurun ceza yargılamasındaki konumunun iyileştirilmesi ve zararının giderilmesi şeklindeki ideal düşüncenin yanı sıra, yargının artan iş yükünü hafifletmek şeklinde faydacı anlayış gelmektedir. Hemen hemen her ülkede adli makamların iş kapasitesinin üzerinde bir iş yükü ile çalıştığı gerçeği karşısında artan iş yüküne paralel olarak personel ve teknik donanım eksikliğinden dolayı artan yük aynı zamanda davaların uzamasına da sebep olmaktadır. Ayrıca ceza hukukunun gereği gibi uygulanamaması hukuka olan güveni sarsmakta ve toplumsal barışı tehlikeye sokmaktadır.


Bu bağlamda uzlaşma kurumu devreye girerek tarafların mağduriyetleri ve zararlarının daha çabuk ve tatmin edici bir biçimde giderilmesi, mağdurun ceza muhakemesi içinde daha etkili rol oynamasına ve suç işlenmekle bozulan hukuki barışın uzlaşarak yeniden tesisinin sağlanmasında uzlaşma kurumu etkili bir rol oynamaktadır.
Uzlaşma yolunu tercih ederek anlaşan taraflar ile söz konusu uzlaşma işlemlerini yerine getirmede yardımcı olan bütün uzlaştırmacılarımıza teşekkürler eder, başarılar dileriz.
 RESMİ KURUMLAR

ZİYARETÇİ DURUMUSivas Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 17.11.2018] - Sivas Adliyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü - Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.